Γ.Σ.Φ.: Άλλη μία νίκη για την τοπική ομάδα μας...

Άλλη μία μεγάλη νίκη προσφέροντας θέαμα σημείωσε η τοπική μας ομάδα εναντίον της Νικόπολης Πρέβεζας, με σκορ 79 – 66 στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης την Κυριακή.

Πρόκειται για την τέταρτη νίκη που κατατάσσει τον Γυμναστικό στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τον Α.Γ.Σ Ιωαννίνων, την Νικόπολη και την Ελίμεια.
Οι παίκτες του κ. Αλεξίου μπήκαν στο παρκέ συγκεντρωμένοι και με κύριο «όπλο» τους την δυναμική άμυνα και τις επιθέσεις στο ανοιχτό γήπεδο προηγήθηκαν με 16 – 9 λίγο πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους όμως να μειώνουν και εν τέλει το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 16 – 15 υπέρ του Γυμναστικού.
Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος «πυροβόλησε» δυο φορές από τα 6.75 και έστειλε την διαφορά στο +7 (22 – 15).
Η ομάδα μας έχοντας υπέρ της το μομέντουμ της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά καθώς προηγήθηκε με σκορ 29 – 19.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα γρήγορο 0 – 5 και μείωσαν στους τέσσερις την διαφορά 29 – 24.
Ο Γυμναστικός «απάντησε» με δικό του σερί 4 – 0 και πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά των 9 πόντων (33 – 24).
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σταδιακά την διαφορά και 2′ πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 45 – 46.
Σε εκείνο το σημείο, οι φίλαθλοι του Γ.Σ.Φ. ενθάρρυναν την ομάδα μας, η οποία πάτησε «γκάζι» και με σερί 13 – 6 επαναφέροντας την τάξη και έκλεισε το δεκάλεπτο με έξι πόντους υπέρ της (58 – 52).
Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανοίγοντας την ψαλίδα.
Μετά από διακοπή ρεύματος που καθυστέρησε τον αγώνα ένα ημίωρο, ο Γυμναστικός επέστρεψε «αφηνιασμένος» στο παρκέ και αρχικά προηγήθηκε με 9 πόντους (67 – 56) σχεδόν πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Τα τελευταία λεπτά ήταν μια τυπική διαδικασία με την ομάδα μας να παίρνει πανηγυρικά το ροζ φύλλο με σκορ 79 – 66.
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης από πλευράς Γυμναστικού ήταν ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 26 πόντους ενώ άξιοι συμπαραστάτες του επιθετικά ήταν και οι Γιώργος Φούντας που σημείωσε 22 πόντους, Φάνης Παπακώστας με 15, Χρήστος Αναγνωστόπουλος με 9 και Δημήτρης Ψύρρας με 7 πόντους.
Τα Δεκάλεπτα: 16 – 15, 33 – 24, 58 – 52, 79 – 66.
Οι συνθέσεις:
Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων (Μάκης Αλεξίου): Φούντας 22 (2), Ψύρρας 7 (1), Αναγνωστόπουλος Χρ. 9 (1), Αναγνωστόπουλος Γ. 26 (4), Παπακώστας 15, Ίλτσογλου, Ντίνος, Τσιλούλης, Μάρκος, Μακρής.
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαβέτσης , Αργύρος 2, Μενιουδάκης, Τσιτσώνης 8 (2), Βαγενάς 16 (1), Πολίτης, Παπαμιχαήλ 4, Παπαδημητρίου, Αγραπιδάκης, Νίκας, Μακρόπουλος 10, Μπάλλας 26.