Επιστροφή στις νίκες για τον Γυμναστικό

Άλλη μία νίκη και μάλιστα εκτός έδρας σημείωσε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων με σκορ 61 – 74 έναντι της ομάδας του Εύαθλου Πολυκάστρου την Κυριακή.

Με το νέο προπονητή κ. Θρασύβουλο Λιάγκα, η τοπική μας ομάδα ανέβηκε στους 14 βαθμούς, ισόβαθμη με τις ομάδες του Παλαμά, Κοζάνης και Πρέβεζας.

Οι παίκτες του κ. Λιάγκα μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παρκέ και με σφιχτή άμυνα και υπομονή στις επιθετικές τους επιλογές το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με επτά πόντους (13 – 20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμεινε η ίδια με τον Γυμναστικό να έχει τα “ηνία” της αναμέτρησης και να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα, λίγο πριν κατευθυνθεί στα αποδυτήρια για την λήξη του δεκαλέπτου η τοπική μας άνοιξε την ψαλίδα στους εννέα πόντους (29 - 38).

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου οι παίκτες του κ. Λιάγκα έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό ανοίγοντας ακόμη περισσότερο την ψαλίδα σε 21 πόντους διαφορά.

Όμως κάποιες διαιτητικές αποφάσεις στάθηκαν αφορμή να χάσει ο Γυμναστικός τη συγκέντρωση με επανειλημμένα λάθη των παικτών και έτσι η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε με δέκα πόντους διαφορά (44 – 54).

Η ομάδα του Πολυκάστρου μπήκε δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας αρκετά τη διαφορά του σκορ αλλά οι παίκτες του Γυμναστικού με απόλυτη συγκέντρωση κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και να κερδίσουν τον αγώνα με 61 – 74.

Πρώτος σκόρερ της ομάδος του Γυμναστικού στην αναμέτρηση ήταν ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 18 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες του επιθετικά και τους Φάνη Παπακώστα ο οποίος σημείωσε 17 πόντους και Χρήστο Αναγνωστόπουλο με 17 πόντους επίσης.