Μόνος στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα ο Γυμναστικός

Άλλη μία νίκη μας χάρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων, εφόσον στον εντός έδρας αγώνα κέρδισε με άνεση και με τελικό σκορ 77 – 55 την ομάδα της Μελικής.

Με την έναρξη του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες χρειάστηκαν να βρουν τον ρυθμό τους, εφόσον τα λάθη επαναλαμβάνονταν τόσο στην επίθεση , όσο και στην άμυνα.

Όμως λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η τοπική μας ομάδα «συνήλθε» τρέχοντας ένα σερί 11-2 και κατακτώντας μία ευνοϊκή διαφορά πόντων 17-8.

Με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό συνέχισε ο Γυμναστικός στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανοίγοντας την ψαλίδα σε 20-8.

Η τοπική μας ομάδα έδειξε ανωτερότητα, ελέγχοντας το παιχνίδι και ανοίγοντας συνεχώς την ψαλίδα, έτσι ώστε να εξασφαλίσουν ένα μεγάλο προβάδισμα.

Ο Γυμναστικός αποχώρησε για τα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με σκορ 40-27.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα στους ρυθμούς του Γυμναστικού, εφόσον οι παίκτες στην άμυνα και επίθεση ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 60-39.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες να αγωνιστούν, με τη πρωτοβουλία φυσικά του νέου προπονητή κ. Λιάγκα και όπως όλα έδειξαν όλοι οι παίκτες ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του.

Τελικό σκορ του αγώνα 77-55, σημειώνοντας την όγδοη νίκη του Γυμναστικού σε δέκα αγώνες και κατακτώντας τη δεύτερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Τα Δεκάλεπτα: 17-8, 40-27, 60-39, 77-55.

Η Σύνθεση

Γ.Σ. Φαρσάλων (Θρασύβουλος Λιάγκας): Ίλτσογλου 8, Ντόνας 9 (1), Φούντας 16 (2), Ψύρρας 3, Λούτας 4, Κούργιας 5, Χρ. Αναγνωστόπουλος 2, Γ. Αναγνωστόπουλος 12, Παπακώστας 11, Μακρής 7, Τσιλούλης, Ντίνος.