“Καλπάζει” ο Γυμναστικός με δεύτερη μεγάλη νίκη Featured

“Καλπάζει” ο Γυμναστικός με δεύτερη μεγάλη νίκη

Μεγάλη νίκη με σκορ 79-57 πέτυχε η τοπική μας ομάδα έναντι του Αιγινιακού στο τρίτο της παιχνίδι στη Γ' Εθνική κατηγορία την Κυριακή, στο Κλειστό Γυμναστήριο Φαρσάλων.
Καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Γυμναστικός προηγούνταν, με αποτέλεσμα να πάρει άνετα το ροζ φύλλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με σερί 6–0 με τον Παπακώστα να πετυχαίνει γκολ – φάουλ και τον Γιώργο Αναγνωστόπουλο να ευστοχεί από τα 6.75.
Στα πρώτα πέντε λεπτά ο Γυμναστικός ήταν μπροστά με σκορ 10–7, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε στο +6 (22–16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες μας έπαιξαν επιθετικά, ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα αλλά και με την ταχύτητα στην εκτέλεση αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (35–21) πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Γυμναστικός συνέχισε στον δαιμονιώδη αυτό ρυθμό, πήρε σκορ από τους Μακρή, Παπακώστα και Γιώργο Αναγνωστόπουλο, και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με δεκαέξι πόντους (43–27).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του κ. Αλεξίου συνέχισαν στον ίδιο φρενήρη ρυθμό και διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας με την λήξη του δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με 19 πόντους την μεγαλύτερη διαφορά έως εκείνη την στιγμή της αναμέτρησης (60–41).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στα πρώτα δυο λεπτά της τελευταίας περιόδου κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 11 (60–49).
Σε εκείνο το σημείο ο Γυμναστικός «συνδέθηκε» με το καλάθι με τους Φούντα, Ψύρρα, Γιώργο και Χρήστο Αναγνωστόπουλο αλλά και τον πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης Φάνη Παπακώστα και με σερί 13–6 έστειλε την διαφορά στο +18 (73–55) δυο λεπτά πριν την λήξη, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα μας να κατακτά μια άνετη νίκη ουσίας και ψυχολογίας εν όψει της απαιτητικής συνέχειας στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φάνης Παπακώστας με 17 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Χρήστος Αναγνωστόπουλος (14), Γιώργος Αναγνωστόπουλος (12) και Γιώργος Φούντας (12).

Τα Δεκάλεπτα: 22-16, 43–27, 60–41, 79–57.

Η Σύνθεση
Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων (Μάκης Αλεξίου): Φούντας 12, Ίλτσογλου 7 (1), Ψύρρας 3 (1), Αναγνωστόπουλος Χρ. 14, Αναγνωστόπουλος Γ. 11 (1), Παπακώστας 17, Τσιλούλης 3 (1), Κούργιας 4, Ντίνος 2, Μακρής 6 (2), Ντόνας, Μάρκος.