Ο Γ.Σ.Φ. "συνέτριψε" τα Γρεβενά

Άλλη μία μεγάλη νίκη σημείωσε η τοπική μας ομάδα, εφόσον συνέτριψε την ομάδα των Γρεβενών με σκορ 49-73, πετυχαίνοντας την Τρίτη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις στην Γ’ Εθνική κατηγορία που φέτος κατατάχθηκε.

Το ξεκίνημα έδειξε να βρίσκονται οι δύο ομάδες κοντά στο σκορ, όμως στο τέταρτο μόλις λεπτό οι παίκτες του κ. Αλεξίου ξέφυγαν και συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση ξεκίνησαν να ανοίγουν την διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 14 πόντους (17 – 31).
Την ίδια εικόνα είχαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εφόσον η τοπική μας ομάδα κρατούσε συνεχώς την «ψαλίδα» της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό και το ημίχρονο έκλεισε με τον Γυμναστικό να είναι μπροστά με 17 πόντους (33 – 50).
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με μίνι σερί μείωσαν στους εννέα πόντους.
Σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας συνήλθε άμεσα, «έσφιξε» ξανά την άμυνά της και με σωστές και ψύχραιμες επιθετικές επιλογές ξέφυγε και πάλι, με τη λήξη του δεκαλέπτου να τη βρίσκει μπροστά με 16 πόντους (47 – 63).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός έδωσε ρεσιτάλ αμυντικής λειτουργίας καθώς δέχθηκε μόλις δυο πόντους, ενώ αν ήταν πιο εύστοχος η «ψαλίδα» της διαφοράς θα μπορούσε να ανοίξει και άλλο.
Ο κόουτς Αλεξίου χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους παίκτες και όλοι τον δικαίωσαν απόλυτα, κατακτώντας άνετα το τρίτο ροζ φύλλο σε τέσσερις αναμετρήσεις.
Πρώτος σκόρερ του Γυμναστικού ήταν ο αρχηγός Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 17 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Φάνης Παπακώστας με 14 πόντους και Γιώργος Φούντας με 12 σε μια ήμερα στην οποία κανείς παίκτης δεν υστέρησε σε απόδοση.
Τα Δεκάλεπτα: 17-31, 16-19, 14-13, 2-10
Η Σύνθεση:
Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων (Μάκης Αλεξίου): Φούντας 12 (2), Ίλτσογλου 4 , Ψύρρας 4, Αναγνωστόπουλος Χρ. 9, Αναγνωστόπουλος Γ.17 (3) , Παπακώστας 11 (1), Κούργιας 5, Ντίνος 8 (2), Μακρής 3(1), Μάρκος.